Hosszan eltartható élelmiszerek

 


Méz

 

A mézet nevezik az egyetlen ételnek, ami valóban örökké tart. Ez a szorgos méhek által készített édes, folyékony nektár tényleg sokáig eláll, hiszen nincs benne elég nedvesség, ami elősegítené a baktériumok szaporodását. A legrégebbi méz állítólag 5500 éves, és még mindig ehető.

Előfordul ugyan, hogy a színe és az állaga átalakul, de a minőségét ez nem befolyásolja. Ha mégis zavarna minket, hogy a mézünk egy idő után kikristályosodik, csak tegyük az üveget meleg vízbe, és kevergessük addig, amíg a szemcsék feloldódnak.


Rizs

Amikor a kamrában régóta tárolt ételekre bukkansz, nem biztos, hogy a csomagolás alapján eszedbe jutna ezeket felhasználni még valaha a főzéshez. Pedig az évek óta polcon lapuló rizst bátran használhatod; a nem túl bizalomgerjesztő külső ellenére belül semmi baja - pont olyan jó, mint amikor megvetted. Ez vonatkozik a fehér, a basmati és Arborio rizsekre, valamint a vad- és jázminrizsre. Kivétel viszont a barna rizs, mivel ez magasabb olajtartalma miatt hajlamosabb az avasodásra. Arra viszont minden esetben figyeljünk, hogy légmentesen zárt tárolóban tartsuk, különben a romolhatatlan fajtát is könnyen ellepik a bogarak. Abban az eseteben pedig, ha molyokat rejtene a csomagolás, érdemes az egész helyiséget kitakarítani.

A kutatók úgy találták, hogy a fehér rizs 30 évig is fenntartja a tápanyagtartalmát és ízét,  ha oxigénmentes konténerekben 40 fok alatti hőmérsékleten tárolják. A barna rizs már rosszabb választás, mert  a természetes korparéteg miatt csak 6 hónapig őrzi meg tápanyagát.


Fehér ecet

A fehér ecetből nyugodtan választhatod a legnagyobb kiszerelést, akkor is, ha lassan fogy. Mivel sosem fog kárba veszni, bátran pakolj fel; így mindig lesz alapanyag marinírozáshoz, különféle dresszingek készítéséhez, de más hasznát is veheted a háztartásban, például környezetbarát tisztítószerként.


Vaníliakivonat

Az igazi vaníliakivonat, mivel alkoholból készül, örökké megőrzi frissességét és aromáját. A nem valódi változata ezzel szemben nem tart örökké. Ezt figyelembe véve érdemes az utánzat helyett az eredeti kivonat mellett letenni a voksunkat, mert bár elsőre valamivel nagyobb kiadás, hosszútávon mégis jobban megtérül.


A nátrium-klorid, vagy más néven konyhasó mint ásvány már nagyon régóta megtalálható a Földön. Évszázadok óta használják, más élelmiszerek tartósítására is.

A só szavatossági ideje, bármelyik fajtáról is legyen szó, korlátlan. Konyhasó, tengeri só, Himalája-só: mind ugyanolyan marad az évek múltával is, mint a legelső nap, amikor megvettük.


Kukoricakeményítő

Ahhoz, hogy a kukoricakeményítő a idő előrehaladtával is ugyanolyan maradjon, tartsuk gondosan lezárva száraz és hűvös helyen. És mivel a keményítő általában amúgy sem fogy olyan gyorsan, elég hosszú ideig kitarthat a készletünk, ha ügyelünk a megfelelő tárolásra.


Cukor

A cukor eltartásánál sem a romlandóság problémája merül fel, hanem más nehézségbe ütközünk: sokszor kőkemény csomókba áll össze a hosszú ideig tárolt cukor. Viszont sosem romlik meg, mert a cukorban képtelenek elszaporodni a baktériumoknak. 

 Ha száraz helyen tároljuk a cukrot, akkor örökké tudjuk használni, hiszen semmi baja nem lesz. A tejpor és a kristálycukor légmentes csomagolásban a legjobban megőrzi a minőséget és kívül tarthatjuk a nemkívánatos bogarakat is. Ha azonban nedvesség éri például a barna cukrot, akkor sincs baj, még mindig ehető állapotú, miután kicsit megpuhult.


Röviditalok

Nem kell nagyon sietni kedvenc röviditalaink elfogyasztásával sem, hiszen ezek az alkoholos italok száraz, sötét, hűvös helyen tárolva tovább is elállnak, mint az sokszor szükséges. Sok-sok összejövetelt kibírhat egy-egy üveg rum vagy vodka, ha megfelelően tároljuk, és bár az aromájából némiképp veszíthet, épp csak annyit, ami szinte észrevehetetlen. Így a bárszekrénnyel együtt akár a különlegesebb szeszes italok is öröklődhetnek generációról generációra. A párolgás őket sem kerüli el, de egy jól zárható üvegben évekig lehet tárolni őket.


Száraz bab

A száraz bab esetében az évek múltával a főzése több időt fog igénybe venni, mert a bab puhulási ideje is megnövekszik az idők során. 1-2 év elteltével előfordulhat, hogy már egyáltalán nem puhul meg, de tápértékéből még ekkor sem veszít, ezért a szavatosságát tekintve örök életűnek mondható.

A kutatók ugyanúgy vizsgálták, mint a rizst, és rájöttek, hogy a szárazbab is hasonló módon viselkedik. Ez a zöldség még 80 év után is tartalmaz fehérjét és tápanyagokat, amikor már minden más megromlott körülöttünk.


Instant kávé

Mélyhűtőben tárolva kedvenc instant kávénk is örökké a rendelkezésünkre áll majd, és még különösebb csomagolást sem igényel.


Juharszirup

A kutatók a tiszta juharszirupot azok közé az élelmiszerek közé sorolják, amik korlátlan ideig megőrzik minőségüket. Ellenállnak a penészgombáknak, és a mikroorganizmusoknak, amik más élelmiszereket simán megtámadnak. A bontatlan juharszirup örökké tart, de felbontás után előfordul, hogy penész jelenik meg rajta. Ha felforraljuk, és átöntjük egy másik edénybe, akkor újra tisztává tehetjük, és örökké tárolhatjuk.


Szójaszósz

Sokban függ a szósz összetevőitől és adalékanyagitól, de a szójaszósz a sótartalmának köszönhetően nagyon sokáig eláll felbontatlan állapotban. Felbontás után is évekig nem romlik meg, és bátran lehet vele ízesíteni az ételeket.


Tejpor

Az íze nem annyira jó, de az egyik fő ok arra, hogy a tejpor létezik, az, hogy tovább eltartható, mint a friss tej. Ugyancsak könnyebb szállítani és tárolni. Légmentesen, nedvességtől elzárva nagyjából örökké felhasználható.


Pemmikán, szárított hús

Ez az észak-amerikai indián eredetű étel és tartósítási módszer, amivel a legjobban lehet a húst tartósítani. A pemmikán fő összetevője a vadhús, amit napon vagy tűz mellett keményre szárítottak, majd faggyúval kevertek. Kerül ebbe a masszába bogyós növények termése is. Ezzel az eljárással és egy bőr erszényben a hús sokáig eláll. Később lehet szárazon enni, vagy meleg vízzel felfőzve elfogyasztani.