Dús növényzetű helyen a fűből, falevelekből kibélelhetjük a rajtunk lévő ruhát, cipőt. Ebben az esetben nagyon alaposan ki kell rázogatni a növényeket, figyelmesen meg kell vizsgálni, hogy ne legyen benne rovar, csúszómászó, féreg, mert az több kárt tehet bennünk, mint gondolnánk. A nagyobb felületű levelek levélnyelét összekötözve akár palástot is tudunk készíteni.

 


Forró, száraz, sivatagos területen a vizeletünket (az ivóvizet erre ne pocsékoljuk!) összegyűjtve és a porral, homokkal elkeverve egy masszát kapunk, amelyet a bőrünkre kenhetünk. Ez, miután megszárad, szabályos páncélt képezve, hőszigetelő és fényvédő szerepet is betölthet. Ilyen klímán élő természeti népek ezt a módszert rendszeresen alkalmazzák. Hasznosabb a nappali időben beásni magunkat a homok alá, ha lehet egy homokdombnak arra az oldalára, amelyet kisebb szögben érnek a napsugarak, és inkább éjszaka, miután lehűlt a levegő folytatni az utunkat.

 


Hideg, hegyvidéki területen kézenfekvő megoldás a sziklák üregeiben, barlangokban keresni menedéket. Nagyon alaposan vizsgáljuk meg a kiválasztott mélyedést, hogy nincs-e már lakója. Medvéktől kezdve mindenféle állat tanyázhat ott. Mivel a rovarok, kígyók rejtő színűek, sokkal nehezebb őket felfedezni az üreg belsejében, mint egy nagytestű állatot. Ha a házigazda később érkezik, még a menekülési útvonal is el lesz zárva. A lábnyomok, az ürülékmaradványok segítenek abban, hogy van e ott valaki, vagy szabad a helyszín.

 


Hideg, havas közegben minden, ami a lábunk, kezünk, fülünk, orrunk, vagyis a "kiálló" testrészeinket védheti, hasznos. Leghamarabb ezek fagyhatnak meg. Papírral, nejlonnal, egyéb ruhadarabokból készített "kapcával" vegyük körbe a lábunkat, vagy béleljük ki ezekkel a lábbelinket. Hasonló formában védjük a többi testrészünket is. A fagyos szél ellen beáshatjuk magunkat a hó alá, mert valamennyi védelmet biztosít. Ha van krémünk, vastagon kenjük be a bőrünket. Erre mindenféle zsírszerű anyag tökéletesen megfelel. A hóvakság ellen - a fehér színű hó és jégfelület sokkal jobban visszaveri a napsugarakat, és a szemünk ezt nem bírja korrigálni, így könnyen megvakulhatunk! - védjük a szemünket árnyékolással. Minél jobban húzzuk össze a szemünket, hogy csak kis résen keresztül lássunk, vagy, ha van napszemüveg, amely nagy UV-szűrésű, mindig legyen rajtunk! Mozogjunk! Az izmaink hőt termelnek, ha használjuk őket! Egy helyben állva gyorsan lehűlünk.

 

 

Vigyázat!

 

a.) Ha nagyon felmelegedik a szervezetünk egy forró éghajlatú közegben, akkor tilos belecsobbanni a hideg vízbe, amely egy folyó vagy tó fellelésekor adódhat számunkra! Először a lábunkat tegyük bele, majd a kezünkkel locsolgassunk magunkra vizet, hogy a szervezetünk megszokja azt a hőmérsékletet. Ha nem ezt követjük, nagyon könnyen szívmegállás lehet a vége!

 

b.) Ha nagyon lehűlt a szervezetünk, "elfagyott" a kezünk, lábunk, akkor tilos nagyon meleg, forró vízbe dugni azonnal! A forró fürdő rémes fájdalomérzettel is jár, de az izmaink, a bőrünk nem viselik jól a nagy hőmérséklet különbséget.