A hátizsák, felszerelés csomagolása

A felszerelés helyes csomagolásának pontos folyamata van:

1. Meghatározzuk az okot amiért, és a célt ahova megyünk, meg a távolságot amelyet megteszünk. Ebből adódóan következtethetünk a helyi időjárási viszonyokra, helyi szabályokra, szokásokra, kiszámítható az elbírható teher súlya.

2. Meghatározzuk az időt melyet távol töltünk. Minnél tovább maradunk, annál több minden szükségeltethetik.

3. Informálódunk a helyi sajátosságokról, ha nem ismerjük és lehetőség van.

4. Átnézzük a meglévő felszerelésünket.

5. Összeállitjuk a szükséglistát.

6. Beszerezzük a hiányzókat, átalakítjuk a meglévőket amennyiben szükséges. 

7. Csomagolunk.


Az ok és cél meghatározása

Az ok gyakran magától adódik, Háború, zonális katasztrófa, egészségügyi okok, munkanélküliség, helyiekkel való rossz viszonyok, konfliktusok mind rövidebb - hosszabb időre a megszokott területünk elhagyására késztethet.

Az elhagyás gyorsaságának szükségessége alapján ez az elhagyás lehet menekülés vagy elvándorlás. A menekülés esetén készülődésre nincs idő, vagy csak nagyon rövid időnk adódik. Ilyenkor fog jól, ha már előre felkészülünk és kész, csak felragadást szükségeltető csomagjaink állnak készen.

A cél a katasztrófa kiterjedési területétől függően lehet rövidebb vagy hosszabb távolságra lévő. Ennek függvényében megállapítható, hogy csak egy szomszédhoz, a helységben lévő vagy távolabbi településen, országban élő ismerőshöz vagy rokonhoz húzódunk meg. Ha nincs ismerős vagy rokon, állami segítséget, kereskedelmi szolgáltatást vagy önerejű táborozást vehetünk igénybe szállásként. Jó ha ezen lehetőségek ismereteinek is birtokosai vagyunk.


Az idő meghatározása

A távol töltendő idő is leggyakrabban adja magát. Az élettér lakhatóságának ellehetetlenedése örök idejű eltávozást igényelhet, ellenben minden egyébb helyzet a valószínű mihamarabbi visszatérésre ösztönöz majd. Ilyenkor úgy számoljunk, hogy meghatározatlan, viszonylag hosszú időre távozunk és visszatérunk mihelyt a helyzet megengedi. Meteorológiai, hidrológiai, biológiai vészhelyzetek esetén a legkönnyebb felmérni a távol töltendő időt, ami általában pár órátol pár hétig terjedhet. A tűzesetek, geológiai, civilizációs vészhelyzetek nehezebben felmérhetőek, ezek óráktól évekig is eltarthatnak.


Informálódás

Minnél jobban ismerjük az átvándorlási hely sajátosságait és az ahhoz vezető utat, megközelítési módokat, annál kevesebb energiát fektetünk az utazásba és kevesebb hirtelen kellemetlen meglepetés érhet.

A helyi időjárás ismerete fontos lehet a magunkkal cipelendő ruházat, víz, élelem, gyógyszer és menedék felmérésének szempontjából. A helyi szabályok, szokások is nagyban befolyásolhatják a vitt ruházatot, a helybéliek közé való minnél jobb beilleszkedés céljából. Ez turistaként gyakran nem fontos.

 

Manapság az internetről gyorsan és átfogóan informálódhatunk a helyi állapotokról. Ellenben internet hiányában, ha elég földrajzi, meteorológia, biológiai és törtenelmi ismeretünk van, az alaphelyzetre mindig tudunk következtetni, ezáltal az apró részletekre is hamarabb lehet reagálni.


A meglévő felszerelés leellenőrzése

Elég fontos, hogy a felszerelés összeállítását ne egy katasztrófahelyzet pillanatában kezdjük. Jó ha van egy szekrényünk, még jobb ha egy hátizsákunk vagy táskánk is, amibe ezeket összeszedjük. Ha nincs dedikált felszerelés, a mindennapi háztartásban megtalálható eszközök is elfogadható szolgálatot nyújthatnak. A felszerelés bemutatásánál minden tárgynál külön megtalálható, hogy mivel helyettesíthető.

Ha a felszerelés összeállításának nekifogtunk, időnként ellenőrizzük azt le. A határidős termékeket cseréljük, elhasználva a régit és újjal pótolva. Az energiaraktározó cikkeinket töltsuk újra, vagy cseréljük az elemeket. A régieket használjuk el, újakkal pótoljuk. A napelemmel töltődőeket mindig hagyjuk kint a fényben. Az akkumulátorokat kikapcsolt állapotban is minimum egyszer egy hónapban töltsük fel.

A textilanyag is megévődik magában, ezért időnként mozgassuk át, még ritkábban mossuk ki. A nem kontaminálható anyagokat, felszerelést tartsuk légmentesen szigetelve.

 

Ügyeljünk a hőmérsékletre és a páratartalomra is. Minden jobban eláll száraz helyen és szobahőmérsékleten (15-25 °C), élelmek hidegben (2-8 °C, nem fagyasztóban).


A szükséglista összeállítása

A felszerelés könnyű rendszerezéséhez használhatunk táblázatkezelő programokat vagy listákat. Ezek a következő alapvető információkat kell tartalmazzák: 

  • A felszerelési tárgy felismerhető megnevezését

  • a tárolási helyet jól beazonosíthatóan

  • mennyiséget

Ezenkívül használhatjuk a következő információkat: 

  • jól felismerhető kép a tárgyról

  • súly, gramm pontosságú mérleggel lemérve

  • méretek: hossz, szélesség, magasság vagy átmérő mm-ben kifejezve

  • térfogat: gyakran a kissé pontatlan hossz x szélesség x magasság számítás alapján mm-ben kifejezve vagy literben

  • lejárati dátum

  • vételi dátum

  • részletes leírás

  • élelmeknél kalória

  • beszerzés helye

  • ára (Áfával)

  • a felszerelési tárgy típusa, kategorizálása

  • megjegyzés

Egy teljes táblázat még ennél is összetettebb és rendszerezettebb. Példa a mellékelt Excel dokumentumban. 

 

A listát két módon állíthatjuk össze.

1. Ha már sok felszerelési tárgyunk van, egy listába gyűjtjük, a hasonlóakat csoportosítva, majd újabb listába rendezzük az egyszerre használandóakat.

2. Ha csak most kezdünk gyűjteni, igényeinknek megfelelően összeállítjuk a szükségleteket.

Ajánlott figyelembe venni a következőket:

  • Mindig dolgozzunk redundanciával, azaz minden tárgynak legyen egy helyettesítője. Ezt úgy oldhatjuk meg, hogy a csomagolást többrétegesítjük a lentebbiek szerint.

  • Minnél kevesebb és kisebb súlyú, de tartós felszerelést használjunk. Főleg menekülésnél gyorsan kell haladjunk, ami nagy csomaggal lehetetlen. Ne essünk a minimalizálás vagy sokoldalúság csapdájába. Egy bizonyos méret alatt a tárgyak nem használhatóak megfelelően a tervezett célra. Ezért mindig tudatosítsuk mi mire kell szolgáljon. Például a késpenge 7 cm alatt kevésbé alkalmas famegmunkálásra; a kés és villa ugyanazon a bicskán, mivel általában egyszerre használjuk, eléggé megnehezíti az étkezést.

  • Minden kategóriából a legfontosabb kellékeket szerezzük be először.

  • Szín alapján a szürke és a fekete a legjobb általános álcaszín. A terepminta miatt háborúban katonának nézhetnek, emiatt hamar áldozattá válhatunk. Ezért kerüljük a felszerelésünkben. Ha minnél figyelebbfelkeltőbb színre van szükség, használjuk a narancssárgát.

A felszerelés kategorizálva:

1. Ruházat

2. Menedék

3. Tárolás

4. Tűzgyújtók

5. Világítás

6. Jelzés

7. Irányjelzők

8. Élelemszerzés

9. Élelem

10.Víztisztítók

11.Szerszám, fegyver

12.Karbantartás

13.Ápolás

14.Higiénia

15.Elsősegély

16.Orvosság

17.Légvédelem

18.Hegymászás

19.Jármű

20.Egyéb

 

Az általános lehetséges szükséghelyzetek szerint a legfontosabb tárgy(ak) a ruházat. A szükséges ruhadarabok rendszerint mindenkinek megvannak. Enélkül megfagyunk, megsülünk, de mindenképen nagyon hamar rossz helyzetbe kerülünk.

A második legfontosabb tárgy egy vágószerszám, általában kés vagy összecsukható kés. Enélkül bármi előállítása, átalakítása komoly kihívást okoz.

Harmadjára egy tűzgyújtó szükséges, leginkább a szikravető használt, de aki nem tudja jól kezelni, a gyufa vagy öngyújtó is megteszi. Nélküle könnyen kihűlünk, akár 10 C°-on is.

Negyedik legfontosabb a kötélzet. Ideális a paracord, damil, fogselyem, vékony drót. Ez az az eszköz, amiből soha nem elég, annyira sokoldalúan használható vadászatra, mászni, rögzítésre, menedéképítésnél stb.

Ötödiknek jól fog egy elemlámpa. Ideálisabb a fejlámpa. Sötétben sok esetben létfontosságú lehet.

Hatodszorra valami tárgy amiben vizet tárolhatunk. Ez lehet nejlonzacskó, pillepalack, kondom, vízpalack vagy bármi egyéb, a célnak megfelelő tárgy. Nélküle hosszas időveszteség mindegyre vizet keresni. Az okozott időhiány miatt a túlélési esélyek statisztikailag egyre csökkennek.

Hetedjére egy minimális elsősegélykészlet kellhet, mely tartalmazzon minimum 5 m ragasztószalagot, 5 m géz kötszert, 10 sebtapaszcsíkot, 1 háromszögű kötszert, 1 db izotermikus fóliát, 1 biztostűt, 1 db higiénikus arcmaszkot, 4 sebtisztító kendőt, 1 ollót, 1 csipeszt, 1 érszorítót, 2 orvosi gézlemezt, a személyes gyógyszereket ha valami idült betegségben szenvedünk és 1 nagyítót. Ritkán kellhet, de akkor nagyon.

Nyolcadjára iránytű kellhet, a helyzet viszonylagos megállapításához. Europában nem létfontosságú a tűpontos tájekozódás ismerete, ezért bárki percek alatt elsajátíthatja az alapokat. Nélküle bizonyos esetekben lehetünk bajban.

Kilencedjére egy ponyva kell, nagyjából 3x3 m-es, vagy esőponcsó menedéknek csapadék és napfény ellen.

Tizediknek jól foghat egy szemüveg ha nem látunk jól, víztisztitó, vagy egy edénykészlet, amiben elkészíthetjük az élelmet.

Ezek után jöhetnek a kényelmi felszerelések.

Az élelmnél 1-2 kg-al számoljuk a napi szükségletet.

Mi a jó túlélőélelem? Példa 1 napra 1 személynek (pirossal):

Fűszerek: (1x0,5g), bors (1x0,5g), őrölt paprika, őrölt fűszerkömény stb.

Ételízesítők: zöldséges ételízesítő (1x1g), gulyáskrém vagy pörkölt krém (1x10g), leveskocka (1x10 g), paradicsompaszta, ketchup, majonéz, szószok, stb.

Italízesítők: teafű (fekete, zöld) (1 plikk), gyógytea (kamilla, menta) (1 plikk), forró csokoládépor (1 plikk), kávé (1 plikk, 12,5 g), stb.

Vitamin és nyomelem források: aszalt gyümölcs (mazsola, áfonya, datolya, sárgabarack) (35 g), multivitamin- és ásványi-anyag tabletta (1 tabletta), izotóniás italpor (50 g) stb.

Tejtermékek: tejpor, sűrített tej (25 g), pasztörizált tej, sajt stb.)

Magok: erdei mogyoró, földimogyoró (35 g), dió, napraforgómag, tökmag stb

Energiaforrások: 75 %-os csokiszelet (2x20 g), müzliszelet (35 g), szezámmag szelet, cukorka, krumplicukor stb.

Édesítők: méz (3x15 g), cukor stb.

Alapélelmiszerek: liszt (140 g), rizs (140 g), laska (55 g), bab, olaj, kuszkusz, stb.

Pékárú: sós keksz (2x100 g), édes keksz (1x50 g), kétszersült stb.

Húskonzerv: halkonzerv (1x200 g), (máj)pástétom (1x120 g), marhahús konzerv,

löncshús stb.

Zöldség- és készétel konzerv: gulyás (400 g), babkonzerv oldalassal vagy kolbásszal

, paradicsomos szószban pácolt húsgombóc, gombapaprikás, kukoricakonzerv, zöldborsókonzerv stb. 

Húsfélék: szárított hús (50 g), kolbász, szalonna stb.


A hiányzó felszerelési tárgyak beszerzése, a meglévők átalakítása

Ajánlott figyelembe venni a következőket: 

  • Mindig a legfontosabb felszerelési tárgyak beszerzésével kezdjük a pillanatnyilag rendelkezésre álló pénzmennyiség keretein belül. A következő időszakban újabb tárgyakat szerezhetünk be, bővíthetjük a felszerelést.

  • A meglévő, nem tökéletesen ránk szabottakat alakítsuk át:

    • súlycsökkentés: levágunk róla minden fölösleges, használhatalan többletet, lefaragunk a fölösleges anyagból

    • formálás: mindent a saját kéz-, testformánkhoz, méretünkhöz igazítsunk

    • színalakítás: átfesthetünk, átfedhetünk tárgyakat a terepviszonyokhoz alkalmazkodva

    • a meglévő tárgyakból teljesen más, szükséges eszköz összeeszkabálása. Például gumibelsőből és szegekből jégjáró.

  • A saját igényeink és elképzeléseink alapján állítsuk össze a felszerelést miután megfelelően informálódtunk.

  • Nagy, súlyos kényelmi tárgyakat mint az összehajtható kanna, mosdótál, napmelegítős zuhany, szúnyogháló stb. csak autóval cipeljünk magunkkal.


A csomagolás

A személy által gyalogosan szállítandó tárgyak mozgatására jelenleg a legalkalmasabb eszköz a hátizsák. A hátizsák a testen hordva, a csipőre és vállakra támaszkodva ossza el a súlyt, szabadon hagyva a mozgó végtagokat és fejet. Erre számítsunk, mint fő szállító eszköz. Ezért mihamarabb szerezzünk be egyet.

Felnőtt férfinak 1-2 napra 30-40 liter kapacitásút, 3-4 napra 50 l-est, 5-7+ napra 60-90 l-est, felnőtt nőnek 1-2 napra 20-30 l-est, 3-4 napra 40 l-est, 5-7+ napra 50-60 l-est.

Gyermeknek 10-40 l közöttit nagyságtól függően.

Egy 70 l-es hátizsákba nagyjából 16 -17 kg teher kerül (1/4 kg/l).

Ahhoz, hogy minél könnyebben szállítsuk a felszerelésünket, vagy minél nagyobb mennyiséget vihessünk magunkkal, tudnunk kell hogyan osszuk el magunkon a terhet és mekkora a teherbírásunk. Az idősebb vagy fáradékonyabb személyek a hátizsákot húzhatják maguk után túrautánfutóval (húzószekérrel) vagy télen szánkóval.

A csomagolásnál probáljuk csoportosítva csomagolni ugyanazon kategóriájú termékeket.

Például a lábasba tegyük az étkezéssel és tűzgyújtással kapcsolatos dolgokat.

Ne használjunk súlyos másodcsomagokat. Például ne tegyük vastag fémdobozba a piperecikkeket. Használjunk vékony nejlonzacskókat az elkülönítő csomagolásokhoz.

Menekülés esetén nem ajánlott minden tárgyat a hátizsákban cipelni, mivel ha azt elveszítjük, elveszik tőlünk, minden nélkül maradunk.

Személy szerint a fontos tárgyak könnyebb, kisebb helyettesítőit testen hordom.

Például harci helyzetben egy pengét lehet testszínű ragtapasszal bőrre ragasztani jól hozzáférhető, de rejtett testtájra.

Általánosabban a fontos tárgyakat testen hordom: nyakban (pl. iránytű, síp), zsebekben (pl. mobiltelefon, fontos gyógyszerek), övön (pl. kés, messzelátó).

Másodjára a gyors hozzáférésű tárgyakat, élelmet mellkasom lógó válltáskában viselem.

A hátizsákban a ritkábban, inkább táborozáshoz használt tárgyakat, csereruhákat, póttárgyakat hordom.

A víz által degradálható tárgyakat szigeteljük nejlonzacskóval (pl. elektronika, élelem).

A gyors hozzáférésű tárgyak (fejlámpa, térkép, esőponcsó, fejfedő, elsősegélykészlet, tűzgyújtó) a melltáskába, zsebekbe vagy a hátizsák felső zsebébe kerülnek.

A hátizsák külsejére kerül a sátor/sátorponyva, a hátizsák aljára felfüggesztve; a matrac a hátizsák tetejére vagy oldalára felfüggesztve; a vízkulacs a külső hálós zsebekbe, télen szigetelő huzatban; oldalra vagy hátulra felfogva jönnek a túrabotok, fejsze, ásó. A külső vállpántra kerülhet a kézi adóvevő, külső zsebekbe a karbantartó cikkek.

A hálózsák legalulra kerül a hátizsákba. A csereruházat, piperecikkek a hátizsák közepére, deréktájra. A hidratáló tömlő a hátizsák belsejébe kerül, dedikált zsebbe a lapockák közé, a szívószálat az annak megfelelő lyukon kivezetve, ha létezik helye. A hátizsák belső felének a tetejére kerülhet a víztisztító berendezés, a hegymaszó tárgyak. A fő kötél kívülre függeszthető.

 

Általánosságban, minnél gyakrabban használunk egy tárgyat, annál kintebbre, hozzáférhetőbb helyre kell kerüljön. A kizárólag táborozáskor, este használt tárgyak kell legalább kerüljenek. A nehéz tárgyak a test középpontjához (derék föle) minnél közelebb kerüljenek, hogy a súlypont ne távolodjon túlzottan el az eredeti pontjától.


A modern túra hátizsák helyes beállítása:

A cél, hogy a súlypont a csípő középvonalában, vagy ahhoz minél közelebb legyen.

1. A meghúzó pántok elhelyezkedése 2. A deréköv megfeszítése 3. A súly elosztódása - nagyobb a csípőn mint a vállon 80-20% eloszlásban 4. A vállpánt állása 5. A hátizsák megemelése - ideálisan a váll vízszintes vonala a pánt emelkedésével 45°-t kell bezárjon, de legalább 20°-60° közt legyen 6. A zsák háthoz feszítése


Hogyan ne álljon és hogy helyezkedik helyesen a hátizsák:


Hogyan helyezzük el a súlyt a hátizsákban:


Tanácsok:

  • Az élelem légmentesen legyen csomagolva, hogy ne vonzza a vadállatokat, rovarokat.
  • A ruházatot, hálófelszerelést vízvédetően csomagoljuk. A vizes felszerelés a gyors kihűlésünkhöz vezet.
  • A felszerelést kisebb csomagokban rendszerezzük a hátizsákon belül.