Túlélő felszerelés

A legfontosabb eszköz a túléléshez a felkészültség és a pozitív mentalitás. A legjobb túlélő felszerelés sem ér semmit, ha nem tudjuk használni, megfelelő tudással viszont kompenzálhatjuk esetlegesen bizonyos felszerelések, eszközök hiányát. A túlélő felszerelés lényege, hogy minden helyzetben/állapotban (betegen, erőtlenül, rokkantan stb.) könnyű használattal előnyös helyzetet biztosítson. Ezért a mai technika mellett mindig a könnyebben használható, többet tudó, kisebb és könnyebb felszerelést részesítsük előnyben, Más szóval, ha lehet mindig a lehető legjobbat szerezzük be.

A felszerelés összeállítását három módon tudjuk megoldani:

- a természetben található anyagokból válogatunk

- mi magunk készítjük őket (amennyiben elég tapasztalatunk és tudásunk van hozzá)

- beszerezzük, vásároljuk

 

A természetes anyagok felhasználásának ismerete alapvető, mert a felszerelést bármikor elveszíthetjük, például áradásnál elsodorja a víz, menekülés közben elhajítjuk és nem áll módunkban visszamenni érte, ellopják, elveszik. Pótolhatatlan felszerelést, pl. a kést, szikravetőt elejtjük a fűbe vagy be a vízbe. Csak aki megjárta, tudja, hogy megtalálásuk sokszor majdnem lehetetlen. Ezért jó narancssárga, vagy más környezetből kitűnő színt használni, hacsak nem menekülünk.

 

Mi magunk nem kell a bányászattól a finom szerelésig mindent megmunkálnunk, de sok vett felszerelést átalakíthatunk saját ízlésünkre, kényelmünkre, szükségünkre, vagy házi kacatokból eszkábálhatunk sok mindent. Ezáltal spórolhatunk és nagyobb felhasználási kényelmet érhetünk el.

 

A vásárolt tárgyaknál három lényeges kritérium határozzon:

- tartósság

- kényelem

- minél kisebb súly

Ha árkeretünk van, mindig az ár/érték arányra figyeljünk. A kinézet mindig számít, de lehetőleg próbáljunk elvonatkoztatni tőle. Ne feledjük, nem mindig a legdrágább dolog a legjobb. Ezenkívül fontos, hogy minél kevesebb karbantartást igényeljen az adott felszerelés, ezért jobb a rozsdamentes acél és a vízhatatlanság.

 

A következőkben bemutatásra kerül a túlélés szempontjából hasznos felszerelés bemutatása és hogy miben segít, tanácsok, valamint az ezeket helyettesítő egyéb tárgyak.


Tanácsok:

  • Felesleges felszerelést ne cipeljünk és testsúlyunk 20%-nál ne legyen több az összsúly.
  • Mindig legyen nálunk egy teljes csereruházat vízálló csomagolásban.
  • Ami a természetben a rendelkezésünkre áll, ne cipeljük. Például járóbot, WC-papír.
  • A felszerelés minden darabját teszteljük és ismerkedjünk a használatával éles bevetés előtt. A természetben nincs helye kellemetlen meglepetéseknek.
  • A felszerelést fontossági sorrendben szerezzük be.
  • További tárgyakat akkor vigyünk csak magunkkal, ha a feltétlen fontos felszerelést könnyedén elbírjuk hosszú távon is.